1914. július 28 – 1918, októberig. Cél: A világ újrafelosztása.
1.) Előzmények: - Új technikai találmányok -Létrejöttek a monopóliuok – Monopolkapitalizus
2.) A Háborús Szövetségek
· Hármas Szövetség(1882): Osztrák-Magyar Monarchia, Olaszország, Németország,(Törökország)
· Antant(1904): Franciaország, Anglia, Oroszország
1914. június-Ferenc Ferdinánd meggyilkolása. Ez volt az ürügy a háborúra.
A háború a Szerbia elleni támadással kezdődött, de a harcok súlypontja később a keleti, és a nyugati frontra helyeződött át. Németország villámháborúval(a kiszemelt ,,Áldozatot” gyorsan, meglepetésszerűen támadják le az ellenfelek, és ezzel rövid idő alatt lehet döntő harci sikereket elérni) próbált kísérletezni. Három hét múlva már Párizsnál voltak. A Keleti fronton azonban másképp alakultak a dolgok, mint ahogy azt a németek vártak. A cári hadsereg indított támadást, és benyomult Németországba. Visszaverték az orosz seregeket, és nyugaton állóháború (mindkét ellenfél akadályokat épít ki, és csak a lövészárkokból harcoltak egymással) alakult ki. Csaknem ez történt Keleten is. 1915-ben a német, és az oszták-magyar csapatok hajtottak végre sikeres támadást, majd 1916-ban az oroszok értek sikereket. Végül azonban itt is megmerevedett a front. 1915-ben és 1916-ban újabb és újabb országok léptek be a háborúba. Hadba lépett Románia, akit sikerült a központi hatalmaknak elfoglalni. Kialakult az olasz front, ahol szintén állóháború alakult ki. Sok új technikai eszközt vetettek be a háború során. /pl.: gépkocsi, repcsi, tank, mérgesgáz/. Gépfegyver, aknavetők, nehézágyúk…Az elhúzódó háború élelem-, nyersanyag-, és munkaerőhiány okozott.
1916-tól a háborús lelkedéseket fokozatosn a növekvő háborúellenes hangulat váltotta fel. Egyre nőtt a békevágy. Oroszország megingott, és 1918 tavaszán békét kért, és kilépett a háborúból.
1917-1918-i események
1917-ben belépett az USA. Hadba lépésére a Korlátlan búvárhajó-háború volt az ürügy.(hogy a németek minden amerikai és angol hajót, ami angliába tarott hajót elsüllyesztettek) Az amerikaiak az antant javára billentették a háború mérlegét. 1918. júniusában az oszták-magyar sereg a Piave folyó mentén az olasz fronton óriási veszteséget szenvedett. Augusztusban az angol-francia-amerikai haderő hasonló csapást mért a németekre.
1918 őszén forradalom robbant ki Ausztriában, Mo.-n, és No-ban is. A központi hatalmak kormányai kapitulációra kényszerültek.
1917. tavaszán II. Miklós cár lemonott aforradalmi győzelmek hatására.
A bolsevikok 1917. nov. 7-én elfoglalták Szentpétervár főbb pontjait. Ezzel a hatalom a kezükbe került.A bolsevikok új kormányt alakítottak a Népbiztosok Tanácsát, s ezzelproletáldiktatúrát vezettek be. Földosztást kezdtek. De erejük elfogyott, ezért 1918. márciusában kiléptek a háborúból. Ezzel Oroszország lett az első vesztes nagyhatalom.
A Szovjetunió megalakulása
A bolsevikok ellenfelei összefogtak, és többéves polgárháború kezdődött. Ezenkívül a lengyelek is támadást indítottak a bolsevikok ellen. De a harc Lenin és híveinek a győzelmével végződött.
1922-Szovjetunió megalakulása. ß szocialista szövetségi állam.
Békeszerződés
Békediktátum:A békefeltételeket a háborúban győztes országok dolgozták ki.
A négy nagy(győztes elnökök): angol:Lloyd George, francia: Clemenceau, amerikai:Wilson, olasz: Orlando.
Békefeltételek:
· Jelentős területek elvesztése és gyarmatoké.
· A haderő csökentése
· Jóvátétel fizetése max 100 ezer fő lehetett...
Új országok
· Csehszlovákia
· Szerb-Horvát-Szlovén Királyság
Visszaállították:
· Lengyelország
· Lettország
· Észtország
· Litvánia
Állami önállóságát.
Új államként
· Írország
· Izland
A háború győztesei erősíteték világpolitikai helyzeteiket. A vesztesek óriási területeket, és lakosságot vesztettek.
Magyarország a háborúban
A háborúba belépést az osztrákok miatt, azon belül is a dualista rendster kötöttségei miatt nem kerülhettük el. A belépésünk után újabb frontok alakultak ki. 1915 öszén bulgária is hadba lépett. A szerbek másfél évi kemény védekezés után roppantak össze. Románia 1916 augusztusában megtámadta Erdélyt. 1918 októberében el kellett fogadnunk a békekötést.